Tagasi kalendrisse

Kumu Dokumentaal: RBG

Kumu Dokumentaal: RBG

Aeg: 20.03.19  18:00–19:45
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Rež Julie Cohen, Betsy West
USA 2018, 98 min
Inglise keeles

Filmi juhatab sisse

Eesti Kohtunike Ühingu aseesimees Anu Uritam.

„RBG” on ootamatult romantiline, viisakalt lõbus ja klaar portreelugu New Yorgis sündinud Ruth Bader Ginsburgist, 85-aastasest USA ülemkohtu kohtunikust. Naine, ema ning kõige väiksem ja napisõnaliselt otsekohesem võrdõiguslikkuse eest seisja alates viiekümnendatest.

Õppinud juurat Harvardis ja Columbia ülikoolis, lõpetas ta viimase 1959. aastal oma lennu parimana. Toonaste professorite arvates nullis ta sellega aga nii mõnegi perspektiivika meeskodaniku võimaluse. Uskumatu töökusega ja pühendunud abikaasaga enda kõrval hakkas Ginsburg laiema avalikkuse tähelepanu köitma seitsmekümnendatel, seistes võrdõiguslikkuse eest. Ja mitte ainult naiste, vaid ka meeste õiguste eest, ja mitte plakatitega tänaval, vaid kohturuumides argumenteeritult väideldes.

Julie Coheni ja Betsy Westi dokumentaalfilm tasakaalukast ja ei iial ühtki üleliigset märkust või kommentaari lubavast USA õigussüsteemi kaalupommist on nii hästi balansseeritud, et pärast seanssi võime koju minna informeerituna, inspireerituna – tundega, et mõned asjad siin ilmas ongi hästi.