Tagasi kalendrisse

Katō Kuniko (marimba)

Katō Kuniko (marimba)

Aeg: 04.06.18  18:00–20:00
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: Piletid 12.-/8.- müügil kohapeal

Eesti muusikasõpradele ei ole Kuniko Katō nimi sugugi tundmatu. Tema erakordne talent ja lavaline sarm on siinset publikut lummanud mitmel varasemalgi aastal suurt publikumenu pälvinud kontsertidel. Seekord jõuab Kuniko Eestisse Euroopa kontsertreisi raames, esinedes Kumu auditooriumis ning talle endale väga südamelähedaks saanud Tartu Jaani kirikus, kus on salvestatud ka 2017. aastal Suurbritannia plaadifirmas Linn Records ilmunud duubelplaat “J. S. Bach – Solo Works for Marimba”. See Kuniko järjekorras neljas sooloalbum võitis Linn Recordsi 2017. aasta parima albumi tiitli ning jõudis ka Jaapanis klassikalise muusika valdkonnas müügiedetabeli tippu. Tähelepanu on album äratanud just oma erakordselt kõrge mängu- ja salvestuskvaliteediga, milles Bachi muusikast lähtuv intellektuaalsus ja Kuniko meisterlike lööpilliseadete kõlatundlik emotsionaalsus on Jaani kiriku loomulikus akustikas võimelised looma ainulaadse, sügavalt puudutava elamuse. Suurt rolli on selles kõiges mänginud ka maailmatasemel salvestustehnika ning helirežissöör Yuji Sagae, kellega Kuniko teeb koostööd ka Eestis toimuvate kontsertide ajal.

Kuniko jäägitu pühendumine oma instrumendile ja huvi uue muusika vastu on teda viinud isiklikult kokku mitmete tänapäeva tunnustatud heliloojatega, sealhulgas Steve Reichi ja Arvo Pärdiga. Maestro Pärdi heakskiidul on Kuniko mõned tema tuntuimad teosed (Cantus Benjamin Britteni mälestuseks, Spiegel im Spiegel, Für Alina, Fratres)  seadnud ka löökpillidele ning salvestanud heliplaadile “Cantus” ( 2013, Linn Records).

Jaapani löökpillivirtuoos Kuniko  annab Eestis kaks kontserti:
2. juunil kell 18 Tartu Jaani kirik ja 4. juunil kell 18 Kumu auditoorium

Kavas: Bach, Pärt, Reich
Kontsert on vaheajaga.

Kontserdi kava:

J. S. BACH
Hästitempereeritud klaviir, 1. vihik / The Well-Tempered Clavier BOOK l
Prelüüd nr 1 C-duur BWV 846 / No.1 Prelude in C major BWV 846

STEVE REICH (1936)
Kuus marimba kontrapunkti / Six Marimbas counterpoint (1986/2010)

J. S. BACH
Tšellosüit nr. 1 G-duur BWV 1007 / Cello Suite No.1 G major BWV 1007
Prélude

STEVE REICH (1936)
New Yorgi kontrapunkt / New York Counterpoint (1985/2012)
marimbale /  version for marimba (arr. Kuniko)

vaheaeg / intermission

J. S. BACH
Prelüüd c-moll BWV 999 / Prelude in C minor BWV 999

J. S. BACH
Viiulisonaat nr. 1 g-moll BWV 1001 / Violin Sonata No.1 in G minor BWV 1001
Adagio
Fuga (lautole / for lute) BVW 1000
Siciliana
Presto

ARVO PÄRT (1935)
Fratres (1977/2012)
marimbale & vibrafonile / for marimba & vibraphone (arr. Kuniko)

ARVO PÄRT
Cantus Benjamin Britteni mälestuseks / Cantus in memory of Benjamin Britten (1977/2012)
marimbale /for marimba (arr. Kuniko)

ARVO PÄRT
Spiegel im Spiegel (1978/2012)
marimbale & kelladele / for marimba & bells (arr. Kuniko)

Transkribeerinud ja arranžeerinud: Kuniko Katō
Helikujundus / Sound design: Yuji Sagae

Kuniko Katō õppis legendaarse Jaapani löökpillimängija Keiko Abe juures Tōhō Gakueni Muusikakoolis Tōkyōs ja Robert van Sice juhendamisel Rotterdami Konservatooriumis ning on esimene löökpillimängija, kes sel alal lõpetas konservatooriumi cum laude. Kuniko on pärast muusikaõpinguid elanud ja töötanud üle 10 aasta Euroopas, käesoleval hetkel resideerib ta USAs. Aastal 1996 võitis ta Darmstadti Muusikaülikooli poolt välja antava prestiižse Kranichsteineri muusikapreemia ja II preemia Leigh Howard Stevensi rahvusvahelisel marimbakonkursil USAs. Kuniko on arranžeerinud löökpillidele selliste maailma tuntud heliloojate teoseid nagu näiteks Franco Donatoni, James Wood, Tōru Takemitsu, Iannis Xenakis, Seiji Ozawa, Steve Reich, Unsuk Chin, Arvo Pärt. 1997 salvestas ta Londonis James Woodi Marimbakontserdi; salvestus sai kõrge hinnangu BBC-lt, 1999 andis ta välja oma esimese sooloalbumi “To the Earth″.  2005. a osales Kuniko James Woodi muusikalise lavateose “The Pure Land” (Jōdo) Jaapani esietendusel, mis kujunes üheks tema algava karjääri tipphetkeks. 2011 ilmus CD “kuniko plays reich” helilooja 1980. aastate minimalistlikus stiilis teostega, millest kujunes aasta enimmüüdud album. 2013. aastal tegi Kuniko koostööd Arvo Pärdiga ning andis välja palju tähelepanu ja tunnustust pälvinud heliplaadi “Cantus”. Aastal 2013 sai ta ka prestiižse Keizō Saji auhinna, mida annab välja Jaapani Suntory Kunstifond. 2017. aastal ilmus Kuniko neljas sooloalbum “J. S. Bach – Solo Works for Marimba”, mis salvestati Tartu Jaani kirikus.

Lisaks regulaarsetele soolokontsertidele Euroopas, Aasias ja Ameerikas on Kuniko üles astunud ka mitmete orkestrite ja ansamblite koosseisus: Saitō Kineni festivali orkester, ansamblid Nomad (Jaapan), Ictus (Belgia) jt. Kuniko on teinud koostööd ka mitmete kuulsate tantsijate ja koreograafidega nagu Megumi Nakamura, Satoshi Miyagi, Motoko Hirayama ning Za Ondekoza taiko-trummaritega. Ühtlasi teeb Kuniko kontserditegevuse kõrval aktiivset pedagoogitööd, juhendab meistriklasse üle kogu maailma ning osaleb heategevuslikes projektides.

Vaata lisa siit.

Korraldajad / Organizers: Ars Orientalis, Kuniko Kato Art Projects, Kumu kunstimuuseum
Toetajad / Supporters: Agency for Cultural Affairs Government of Japan, Adams Musical Instruments

Lähem info:
Taimi Paves
MTÜ Ars Orientalis
arsorientalis@gmail.com
Mob: 56673448