Tagasi kalendrisse

Kaja Kannu performance näitusel „Õngitsejad. Silvia Jõgever ja Kadi Estland“

Kaja Kannu performance näitusel „Õngitsejad. Silvia Jõgever ja Kadi Estland“

Aeg: 01.11.19  16:30–18:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Tasuta

Reedel, 1. novembril kell 16.30 avatakse Kumu kunstimuuseumi projektiruumis näitus „Õngitsejad. Silvia Jõgever ja Kadi Estland“. Avaüritusel esitab singing songwriter Kaja Kann kolm uut laulu, mis on koostatud Jõgeveri kirjutatud vihikute põhjal. Mälestusvihikutes, mis asuvad Tartu Kunstimuuseumi arhiivis, meenutab Jõgever 1960. aasta mitteametliku kunstinäituse korraldamist ja sellega kaasnenud avalikku hukkamõistu.

„Kunstnik kirjutas toimunu üles, mitte selleks, et avalikkus teaks, tema enda sõnul oli eesmärk selles, et ta ise ei unustaks. Laulud sisaldavad sõnumeid, mida me siiski oleme unustanud ja seepärast on vaja neid nüüd avalikult ette laulda,“ kirjeldab etteastet Kaja Kann.

Kaja Kann (1973) on rahvusvaheliselt tunnustatud kaasaegse tantsu koreograaf ja etenduskunstnik. ZUGA Ühendatud Tantsijate ja OMAtsirkuse üks asutajatest ning kultuurivaldkonnas tegutsejatele residentuurivõimalust pakkuva MTÜ Pardimäe Lokaal asutajaliige ja eestvedaja.

Näitusel „Õngitsejad. Silvia Jõgever ja Kadi Estland“ asetuvad dialoogi kaks eri põlvkonna naisautorit. Silvia Jõgever (1924–2005) oli Tartu kunstnik ja kunstiõpetaja, kelle esmapilgul unenäolistena mõjuvate, samas trotsliku ja melanhoolse atmosfääriga töödes on keskne elu metafoorina toimiv lavamotiiv. Kandvas rollis on neis 1960.–1970. aastatel valminud kompositsioonides erinevatest külgedest vaadeldud naistegelane. Jõgeveri teoseid raamistab näitusel kontseptuaalselt nendega põrkuv ja neist tõukuv Kadi Estlandi (1973) poliitiliselt laetud looming. Selle dialoogi kaudu kõnetab näitus naise ja ühiskonna vahelist dünaamikat puudutavaid teemasid, nagu naistevastane vägivald, naiste ühiskondlik nähtavus, naise isiklikku elu mõjutavad otsustusvabaduse küsimused ja (nais)kunstniku roll ühiskonnas.

Näituse kuraator: Eda Tuulberg
Näituse kujundaja: Kadi Estland
Näituse meeskond: Külli Kaats, Johanna Lamp, Margit Pajupuu, Sirje Rump, Uve Untera
Näitusel osaleb ka kunstnik ja disainer Sandra Kosorotova (1984) tekstiiliobjektiga.
Publikuüritus kuulub Tallinna feministliku foorumi programmi, lisainfo https://talff.feministeerium.ee/
Üritust toetab: Eesti Kultuurkapital.
Täname: perekond Jõgever, Helena Nagel, Vuhti Maja Galerii, Enn Lillemets, Mare Joonsalu, Tartu Kunstimuuseum
Üritusel osalemine tasuta.

Lisainfo:
Eda Tuulberg
Näituse kuraator
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 523 1797
eda.tuulberg@ekm.ee

Brigita Reinert
Publikuprogrammide kuraator
Kumu kunstimuuseum
Tel +372 5322 6778
brigita.reinert@ekm.ee
kumu.ekm.ee

Kollaaž: Kadi Estland. Kunstnikud lähevad koju. Detail. 2002. Eesti Kunstimuuseum. Silvia Jõgever. Kunstnikud ja modell. Detail. 1963. Tartu Kunstimuuseum