Tagasi kalendrisse

Jõulud Vigalas – 1905. aasta revolutsiooni sündmuste keerises

Jõulud Vigalas – 1905. aasta revolutsiooni sündmuste keerises

Aeg: 19.12.15  16:00–17:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

19015. aasta revolutsiooni sündmused puudutavad Ants Laikmaad (snd Laipman) mitmel tasandil. Lisaks streikidele linnas oli revolutsioon jõudnud ka maale. Vigala mõisnikule esitatud nõudmistega märgukirja üheks koostajaks oli ka Laikmaa vend Bernhard. Vigala mehed käisid Tallinnas nõu pidamas just Laikmaa kodus.

Juba 1904. aasta sügisel portreteerib kunstnik oma Niine tänava ateljees linna tulnud Vigalast pärit Aitsama talu peremeest Mihklit. „Vana Aitsam” on märgilisemaid ja emotsionaalselt laetumaid teoseid Laikmaa loomingus. Sügava respektiga vaatab Laikmaa otsa Aitsamile, kelle suure tööga rajatud talu oli Läänemaal üks edumeelsemaid ja kaunimaid, kuid kes pidi siiski võitlema mõisaga aina rängemaks tõusvate renditasude pärast. 1905. aasta revolutsiooniga kaasnenud mässud tõid maale karistussalgad, mis järgmise aasta alguses põletasid maatasa Aitsama renditalu hooned. Võimude saadetud karistussalgad võtsid Vigalas kinni ka Bernhard Laipmani, kes hukati mahalaskmise läbi. Sel ajal oli Laikmaal alles veel vennast loodud portree, mida ta pidas üheks õnnestunumaks.

Neid esmapilgul kaugeid, kuid eestlaste jaoks väga olulise tähtsusega sündmusi oleme Ants Laikmaa näitusele lahti mõtestama kutsunud ajaloolase Peep Pillaku. Pikemalt peatub ta ka Ants Laikmaa venna Bernhardi elu jäädvustanud teostel, mille on ta kokkuvõtnud järgmiselt: „Laipmani on tuntuks teinud kunstiteosed: Aino Kallase novell „Bernhard Riives”, büst, mille kujur Roman Haavamägi tegi 1933. aastal Haapsalu mereranda, ja Mark Soosaare ajalooline mängufilm „Jõulud Vigalas”. Mõnevõrra teises valguses kujutab kangelast kodu-uurija Mihkel Aitsam oma teoses „1905. aasta Läänemaal”.

Ants Laikmaa. Vana Aitsam. 1904. Tartu Kunstimuuseum