Tagasi kalendrisse

Ilmar Laabani elu- ja luuletee

Ilmar Laabani elu- ja luuletee

Aeg: 12.12.15  16:00–17:30
Asukoht: Kumu hariduskeskus
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Ilmar Laaban (1931–2000) õppis esmalt Tartus romaani keeli ja seejärel jätkas õpinguid Tallinna Konservatooriumis, kuid oli 22-aastasena 1943. aastal sunnitud põgenema Rootsi.

Sürrealistlikku luulet hakkas ta kirjutama juba gümnaasiumi viimases klassis, mõni aasta pärast Rootsi saabumist andis ta välja esimese luulekogu „Ankruketi lõpp on laulu algus” (1946). Ta oli ühtaegu nii polüglott (rääkis kaheksat keelt) kui entsüklopeediliste teadmistega, tundes innukat huvi igasuguste kultuurivormide vastu. Rootsis saigi ta eeskätt tuntuks kui võimekas tõlkija, rahvusvahelise kultuuri esitleja ning kunsti- ja muusikakriitik, huvitudes eriti just dadaistide ja sürrealistide loomingust ning eksperimentaalkirjandusest ja helikunstist.

Näituse „Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles” raames mõtestab kirjandusteadlane Arno Oja luuletaja mitmekülgset loomingut ning selle mõju nii Eestis kui laiemalt. Ühtlasi soovime antud üritusega tähistada 15 aastat tagasi lahkunud Ilmar Laabani sünniaastapäeva, millest 11. detsembril möödub 94 aastat.

Ilmar Laaban. 1985. Foto: Curt Lundberg