Tagasi kalendrisse

Artist Talk: Lisa Reihana

<i>Artist Talk:</i> Lisa Reihana

Aeg: 18.09.19  17:00–18:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid

18. septembril kell 17 toimub näitusel „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus“ ingliskeelne kunstnikuvestlus Uus-Meremaa kunstniku Lisa Reihanaga. Vestlust modereerib näituse kuraator ja ajaloolane Linda Kaljundi.

Vestlusel räägitakse kunstniku loomingu tagamaadest ja tema suhtest koloniaalse visuaalkultuuriga. Millist tähendust evivad Lisa Reihana jaoks uusasunike loodud kujutised Uus-Meremaa põlisrahvast kui barbaarsest ja eksootilisest „teisest“? Kas tema strateegia on kolonialistliku pilgu õõnestamine, iroonia või hoopis midagi muud? Näitusel esitletakse Reihana teose kõrval pilte Baltimaade põlisrahvastest, mille puhul talurahvaromantika põimub kolonialistiku vaatenurgaga. Kui palju sarnasusi näeb uusmeremaalasest kunstnik siinsete ja ülemere põlisrahvaste visuaalses kujutamises?

Lisa Reihana (1964) on maoori (Ngā Puhi) päritolu multidistsiplinaarne kunstnik, kes elab ja töötab Aucklandis Uus-Meremaal. Oma mitmekülgsete loominguliste praktikate kaudu uurib ta, kuidas identiteeti ja ajalugu ühiskonnas ja kultuuris esitatakse. Samuti pakuvad talle huvi ajaloo, pärandi ja identiteedi kokkupuutepunktid koha ja kogukonnaga. Reihana pöörab palju tähelepanu nüüdisaegse foto- ja filmikeele keerukusele ning tegeleb sellega ka oma loomingus.

Linda Kaljundi (1979) on ajaloolane, kes töötab Tallinna Ülikoolis ja on 2019/2020 näitusehooajal Kumu külaliskuraator. Ta on uurinud paganate ja teiste „võõraste“ kohta käivaid stereotüüpe kesk- ja varauusaegses ajalookirjutuses ning nende järelelu hilisemal ajal. Tema teiseks uurimisteemaks on ajaloomälu: ajaloosündmuste mäletamine ja mälu muutumine läbi ajaloo, mälu rahvuslikkus ja globaalsus, mälukonfliktid ning kultuuri (kunsti, kirjanduse jne) mõju ajaloo mäletamisele.

Näituse „Vallutaja pilk“ keskmes on Lisa Reihana võimas videoteos „In Pursuit of Venus“, mis esindas Uus-Meremaad 2017. aasta Veneetsia biennaalil. Teose lähtekohaks on 19. sajandi visuaalkultuur ning selles avalduv kolonialistlik pilk asumaade loodusele ja rahvastikule. Sarnaseid näiteid pakub ka baltisaksa pildipärand. Näituse kuraatorid on kunstiteadlased Kadi Polli ja Eha Komissarov ning ajaloolane Linda Kaljundi.

Lisa Reihana. In Pursuit of Venus. Kaader videost. 2015–2017. Autori omand