Tagasi kalendrisse

Filmiõhtu Kumu auditooriumis: „Salatoimikud: Autompsyko Supervegos“

Filmiõhtu Kumu auditooriumis: „Salatoimikud: Autompsyko Supervegos“

Aeg: 13.12.18  18:00–19:30
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Näituse „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ raames toimuva temaatilise filmiõhtu esimeses pooles linastuvad üheksakümnendatel tegutsenud filmitudengite rühmituse TUKK (Taavi Eelmaa, Jaak Kilmi, Rein Pakk, Marko Raat, Rainer Sarnet) tehtud tummfilmid, millele on ürituse jaoks loonud spetsiaalse muusikalise tausta DJ Erkki Tero, üks plaadifirma ja raadiosaate „Eesti Pops“ eestvedajatest. Toonastest filmitudengitest (erandiks Taavi Eelmaa) ja praegustest tuntud režissööridest-lavastajatest koosnenud loominguline kollektiiv TUKK tegutses aktiivselt aastatel 1993–1996, kui valmisid mitmed tummfilmi esteetikas lühifilmid, mida esitati reeglina laivmuusikute või DJ-ga. Kõige õnnestunum nendest on kahtlemata kahekanalilise videoinstallatsioonina käsiteldav „Autompsyko Supervegos“, mis ühendab endas splätteri ja radikaalse kehakunsti esteetika artaud’likus „Julmuse teatri“ etenduses. Filmid juhatab sisse vabas vormis vestlus filmilavastaja Marko Raadi ja näituse kuraator Anders Härmi vahel.

Õhtu teises osas taasloob eesti kunstnik, helilooja ja kirjastuse ;paranoia asutaja Kiwa oma audio-video performance’i „Work in Progress“ (1998), milles ta kombineerib erinevaid kultuurilisi identiteete kohapeal sündiva helikunstiga. Kiwa üks selgelt väljendatud kunstnikumaksiime üheksakümnendatel oli tees kunsti sünnist elu isetekkelise kõrvalproduktina.

„Salatoimikud“ on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, soovides heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele ning otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Sealjuures proovib näitus välja joonistada ka ühiskondlikke metamorfoose, mis seda plahvatuslikku kümnendit iseloomustasid, nii nagu see peegeldus kunstis väljaspool kanoonilisi teoseid.

Kuraatorid: Eha Komissarov, Anders Härm

Üritusel osalemine tasuta.
Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/486237291780663/

Rohkem infot:
Brigita Reinert
Kumu publikuprogrammide kuraator
brigita.reinert@ekm.ee

Peeter Laurits. Pietá 7 Anesteesia. 1992/2003. Eesti Kunstimuuseum