Majaplaanist lähemalt

Mõtteliselt on Kumu hoone jagatud avalikuks ja suletud ruumiks. Avalikus ruumis asub aatrium piletikassade, garderoobide, kaupluse ja kohvikuga, samuti näitusesaalid, auditoorium, nõupidamisruumid, ateljeed haridustegevuseks ning raamatukogu. Suletud ruumides toimub kõik see, mis teeb võimalikuks tegevuse avatud ruumis.

Kumusse pääseb kahelt poolt.

Kadrioru poolt sisenedes jõuab hoone 1. korrusele, kus asub 260 m² suurune fuajee koos garderoobiga ning Kumu kohvik, mis jätkub 2. korrusel. Kohviku juurde kuulub pargipoolse sissepääsu juures asuv suvekohvik kuni 100 kohaga.

1. korrusel asub ka muuseumi põhitegevust kunsti- ja laiemalt kultuurivahendajana toetav auditoorium, kus on 246 istekohta, kaasaegsed heli-, video-, kino- ja valgussüsteemid ning hõlpsasti erinevateks vajadusteks kohandatav lava.

Lähenedes Kumule Lasnamäe poolt, läbi jalakäijate tunneli ja sisehoovi, jõuab 2. korruse fuajeesse, kust algab külastajate teenindamine. Avaras aatriumis (kokku 675 m²) paikneb muuseumi infopunkt ja kassa, pood, garderoob ning koosolekuruum. Siit pääseb otse ka Kumu hariduskeskuse kompleksi ning raamatukokku.

Hariduskeskuses viiakse Kumu näituste põhjal läbi kunstiharidusprogramme lastele, noortele ja täiskasvanutele; siin toimuvad loengud, kunstistuudiod, õpitoad. Õppida saab professionaalsete kunstnike ja kunstipedagoogide juhendamisel ning nende kasutada on keraamikaateljee, graafikaateljee, üldateljee ja auditoorium.

Kumus asuv erialaraamatukogu on eelkõige mõeldud kõigi kunstihuviliste teenindamiseks.

Muuseumi 2. korrusel asub ka suur näitusesaal, kus korraldatakse mahukaid väljapanekuid erinevate perioodide eesti ja rahvusvahelisest kunstist. Muuseumi suurejoonelises sisehoovis toimuvad kunstiprojektid ja kontserdid ning eksponeeritakse teoseid Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogust.

Näituseruumid 3., 4. ja 5. korrusel jagunevad alaliseks ekspositsiooniks ja vahelduvate näituste pindadeks. Alaline ekspositsioon jaguneb kaheks. Kolmandal korrusel eksponeeritakse eesti kunsti ajalugu 18. sajandist Teise maailmasõjani ja neljandal 1940–1980. aastatel, nõukogude okupatsiooni perioodil, loodut. Samade korruste B-tiibades asuvad näitusesaalid, kus vastavate ajastute kunsti, nii muuseumi oma kogudest kui mujalt, esitatakse vahelduvatel näitustel. Muuseumi 5. korrusel asub kaasaegse kunsti galerii, kus esitatakse kaasaegset kunsti vahelduvatel näitustel, lähtudes asjaolust, et hinnangud ja ootused dünaamilise kaasaegse kunstiprotsessi suhtes, millega meil puudub piisav ajalooline distants, muutuvad pidevalt.

Muuseumi kinnise tsooni maapealsetel korrustel asuvad peamiselt Eesti Kunstimuuseumi ja Kumu töötajate kabinetid, samuti Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakond.

Teoseid ja inventari säilitatakse ning näituste ettevalmistusega seotud töid tehakse maa-alustel korrustel.