Ajalugu

Kumu kunstimuuseum on 17. novembril 1919 asutatud Eesti Kunstimuuseumi (1928. aastani Eesti Muuseum) peahoone ja filiaal, mille ehitamisel on arvestatud kaasaegse kunstimuuseumi tegevuse multifunktsionaalsust ning ligi 60 000 teosest koosneva maailma suurima eesti kunsti kogu säilitamise ja eksponeerimise vajadusi.

Esmakordselt oma peaaegu sajandipikkuse ajaloo jooksul on Eesti Kunstimuuseumil spetsiaalselt muuseumi vajadustele vastav ja eesti kunstile vääriline hoone. 1993.–1994. aastal toimunud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitis Soome arhitekt Pekka Vapaavuori. Hoone ehitust alustati 2002. aastal. Kumu kunstimuuseumi avamistseremoonia toimus rohkete külaliste osavõtul 17. veebruaril 2006. Külastajatele avati uksed laupäeval, 18. veebruaril kell 11.00.

Kumu ajalugu, mis on üks osa Eesti Kunstimuuseumi ajaloost, on seni suures osas ehituslugu. Tänaseks on nii kodumaine kui ka rahvusvaheline publik jõudnud uue muuseumi olemasoluga harjuda. Välja on kujunenud muuseumisisene tegevusrütm. Tasapisi kipub juba ununemagi, kui suure nihke Kumu tulek Eesti kunstimaastikul tegelikkuses kaasa tõi. Kumu lugu on loomisel, sündides Kumu näitustest ja tegevustest ning rollist kultuuriväärtuste kandja ja edasiandjana.

Loe lähemalt Eesti Kunstimuuseumi ajaloost siit.