Mapping. Ljubljana Graafikabiennaali hitid. Tallinna XV Graafikatriennaal

2. jaanuar – 17. aprill 2011
Kumu kunstimuuseumi 4. korrus, B-tiib

20. jaanuaril avatava Tallinna XV Graafikatriennaali, Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva kunstisündmuse avalöögina on alates 2. jaanuarist Kumus võimalik näha pikkade traditsioonidega maineka Ljubljana Graafikabiennaali hitt-töid triennaali satelliitnäitusel “Mapping”. Ljubljana Graafikabiennaal toimus esmakordselt 1955.aastal ning on maailma vanim tänaseni regulaarselt toimuv graafika suurnäitus.

mapping-1

Ljubljana näitusest on aastate jooksul osa võtnud ligi 5000 kunstnikku kaheksakümnest eri riigist, sealhulgas ka eestlased, kes Nõukogude Liidu ajal biennaalist salaja osa võtsid.

mapping-2

Biennaalil on osalenud Jüri Arrak, Raul Meel, Concordia Klar, Ado Lill, Liina Siib, Urmas Viik jpt., erinevaid preemiaid on pälvinud Evald Okas, Vive Tolli, Vello Vinn, Mare Vint, Leonhard Lapin, Vladimir Makarenko, Kaisa Puustak, Marko Laimre.

“Mapping” toobki lisaks nimekatele lääne kunstnikele Kumus rahva ette ka Eha Komissarovi koostatud valiku biennaalil osalenud eestlaste töödest.

mapping-3

Tõeliste maailma kunsti suurnimedena tuleks aga ära mainida Pablo Picasso, Damien Hirst, Robert Rauschenberg, Richard Hamilton, Jean Arp, Viktor Vasarely, kellest igaüks on leidnud oma koha pea kõigis olulisemates 20. sajandi kunstiajaloo käsitlustes.

Näituse “Mapping” on koostanud Sloveenia kuraator Lilijana Stepancic, ekspositsiooni kokkupanekul osalesid lisaks Eha Komissarov ja Breda Škrjanec. Näituse kujundaja on Liina Siib ning seda saab Kumus vaadata kuni 17. aprillini.

mapping-4

Alates detsembri lõpust on aga Tallinna Lennujaama ootesaalis võimalik näha kunstnik Urmas Viigi autoriprojekti “Luige Hummer”, üleni postmarkidega kaetud automaketti. “Luige Hummeri” idee sündis teeneka metsateadlase ja ökoloogilise mõtteviisi propageerija Heino Luige loost, kes 1988.aastal Austraalias viibides sai vihmametsade taastamise ühest mudelist inspiratsiooni Eesti Hapnikufondi loomiseks.

Selleks plaanis ta trükkida seeria postmarke, mille müügihinnaks 1 USD topeltmark. Üks markidest pidi jääma ostjale tõestamaks tema asutajaliikme staatust, teine aga tuli idee levitamiseks edasi saata. Luik tellis kümneid tuhandeid paarismarke, kulutades sellele märkimisväärse osa isiklikke sääste.

Kahjuks aga projekt ei käivitunudki korralikult. Heino Luik hukkus Tallinnas Paldiski maanteel 22. augustil 2007 kokkupõrkes liiklushuligaani 120 km/h liikunud autoga.

mapping-5

Viik ehitas “Hummeri” kergele puitkarkassile kinnitatud lainepapist ning umbes 35 000 margist. Installatsiooniga saab tutvuda lennujaama kõigile avatud osas, teisele korrusele viiva lifti vastas kuni 31. märtsini.

20. jaanuaril avatav ning 8. maini kestev Tallinna XV Graafikatriennaal, mis seekord kannab nime “Armastuse, mitte raha pärast”, kuulub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi ning on algava kultuuriaasta üks esimesi tähtsündmusi.

Lisainfo:

Kadri Karro
Tallinna Graafikatriennaali kommunikatsioonijuht
Tel 53 307 856
kadrikarro@gmail.com
http://www.triennial.ee/