John Constable. Victoria & Alberti muuseumi kogudest

24. september 2010 – 23. jaanuar 2011
Kumu kunstimuuseumi 3. korrus, B-tiib

Publikuprogrammid

Kumu selle sügise hitiks on Inglise maastikumaali tähe John Constable’i näitus mainekast Londoni Victoria ja Alberti muuseumist.

john-constable-1

Väljapanek pakub unikaalse sissevaate Inglise maastikumaali tähe John Constable’i (1776–1837) tööprotsessi, kaardistab kunstniku ajaloolist ja kestvat mõjujõudu ning tänaseni püsivat autoriteeti.

john-constable-2

Sel aastal keskendub Kumu kolmanda korruse vahetuvate näituste osa Euroopa 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi algusaastate maastikumaali dünaamilise arengu tutvustamisele. Kevadisele Normandia maastikumaalijate ja suvisele Mägi ja Finchi neoimpressionistlikule väljapanekule järgneb sügise hakul Inglise maastikumaali tähe John Constable’i näitus mainekast Londoni Victoria ja Alberti muuseumi kogust.

“Tegu on Kumu selle sügise hittnäitusega, sest võimalus nii kõrgetasemelist Inglise maalikunsti siinmail imetleda on harukordne”, rõhutas Kumu direktor Anu Liivak. “Väljaspool Suurbritanniat on Constable’i loomingut ulatuslikult välja pandud ainult 2002. aastal Pariisi Grand Palais’ tuntud kaasaegse briti maalikunstniku ja Sigmund Freudi lapselapse Lucien Freudi koostatud ülimenukal näitusel. Käesolev näitus läheb Kumust edasi Saksamaale ja Ameerika Ühendriikidesse”, lisas ta.

john-constable-3

Näituse põhirõhk on John Constable’i sundimatult ja temperamentselt maalitud õlivisanditel, mida kunstiajaloolased hindavad isegi kõrgemalt kui tema lõpuni viimistletud suureformaadilisi õlimaale. Constable maalis otse natuurist koduse Inglismaa küla- ja maastikuvaateid, püüdes tabada hetke kordumatust. Tema hoogsad ja väljendusrikkad õlivisandid annavad suurepäraselt edasi vahetuid loodusmuljeid. Loomulikkust ja tõelähedust taotleva maalilaadiga vastandus Constable ajastu domineerivale, dramatismi ja fantaasiat väärtustavale romantilisele kunstikäsitlusele. Constable oli üks neist, kelle looming tõi kunstiajaloos seni valitsenud portree- ja ajaloomaali maali kõrval tähelepanu keskmesse maastikumaali. Tema teoste looduslähedus ja maaliline vabadus inspireeris esmalt prantsuse Barbizoni koolkonna maalijaid ja hiljem impressioniste, kes samuti innustusid vahetust loodusmuljest. John Constable’i looming mõjutas oluliselt maastikumaali edasist arengut ning tema ajalooline autoriteet püsib tänaseni.

john-constable-4

Constable on 1802. aastal oma heale sõbrale John Dunthorne’ile kirjutanud:

“Viimase kahe aasta jooksul olen ajanud taga pilte ning otsinud tõde poolele teele pidama jäädes. Ma pole üritanud kujutada loodust samasuguse meeleülevusega, nagu ma algul kavatsesin, vaid olen selle asemel maalinud teiste kunstnike eeskujul. Olen nüüd otsustanud sel suvel tühje käike mitte teha, ega raisata oma aega tarbetute inimeste peale. […] Tänapäeva suur pahe on liigne bravuurikus, püüd teha midagi enamat tõest.” (C. R. Leslie. Memoirs of the Life of John Constable, lk 12).

Näitus “John Constable. Victoria ja Alberti muuseumi kogudest” on Kumu 3. korruse B-tiivas avatud 24. septembrist kuni 23. jaanuarini 2011. Näituseks ilmub ajaleht, mille leiate ka 9. oktoobri Eesti Päevalehe vahelt.

john-constable-5

Näitusega kaasneb suur hulk huvitavaid ja harivaid publikuprogramme novembrist jaanuarini.

NB! Kõigi näitusekülastajate vahel loositakse välja eksklusiivne nädalalõpp Londonis koos Victoria ja Alberti muuseumi külastusega!

Lisainfo:

Ragne Nukk
Näituse koordinaator, Kumu projektijuht
ragne.nukk@ekm.ee, tel 602 6057, 5342 0681

Toetajad/täname:

Briti Nõukogu, Briti Saatkond, Kultuuriministeerium, Tallinna Kaubamaja, AS Liviko, Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts, Tetley