Joan Miró maastikud

14. detsember 2007 – 9. märts 2008
Kumu kunstimuuseum, Suur saal

 

Rahvusvaheliselt tuntud 20. sajandi hispaania kunstniku Joan Miró (1893-1983) tööde väljapanek Kumus on erakordne sündmus mitmel põhjusel. Lisaks sellele, et Kumu võõrustab esmakordselt nii nimekat ja kunstiajaloos hinnatud kunstnikku, näitab see ka meie uue muuseumi võimekust tuua väikesesse Eestisse Euroopa kunstiajaloo pärle. Näitusel on üleval 57 tööd, nende hulgas ka graafikat ja skulptuure ning lisaks 8 fotot. Kõik eksponaadid pärinevad Pilar I Joan Miró fondist Mallorcal.

joan-miro-maastikud-1

Miró sündis kataloonia pealinnas Barcelonas. Tal ei olnud vaja kaugele minna, et tutvuda kõige uuemate voolude ja suundumustega kunstis – Barcelona oli sajandi alguses intensiivse kultuurieluga kosmopoliitne linn. Suurde kunstikeskusesse Pariisi jõudiski Miró alles kolmekümnendates eluaastates.

joan-miro-maastikud-2

Joan Miród tuntakse ennekõike sürrealistina. Pariisis puutus Miró kokku sürrealistide rühmitusega, esinedes koos nendega mitmetel näitustel. Kuid sürrealistide ekstravagantsetest ettevõtmistest enam imponeeris tagasihoidliku loomusega Miróle sürrealistlik kirjandus, millesse ta Pariisi-perioodil süvenes ning millest innustust leidis. Alles siis toimus tema loomingus radikaalne pööre. Geomeetriliselt ja lihtsustavalt kujutusviisilt läks Miró järsult üle fantastiliste vormide kujutamisele. Muutusid ka Miró töömeetodid, sürrealistide eeskujul võttis ta kasutusele automatismi ning juhuslikkuse.

joan-miro-maastikud-3

Kumu näituse teemaks on “Maastikud”. Maastik on teema, mille juurde ta pidevalt oma loomingus tagasi pöördub. Ilmselt on oma mõju ka teda nooruses õpetanud maastikumaalijal Modest Urgellil, kellele ka mitmed kunstniku tööd pühendatud on. Suur osa näituse töid ongi kunstniku küpsemast, hilisemast perioodist, kui ta Mallorcale elama asudes (1956. aastast tema surmani) üha rohkem maastikuteemasse süvenes. Kunstnik kasutab neis teostes nii oma sürrealismi-kogemust kui hilisemaid meditatiivseid meetodeid.

joan-miro-maastikud-4

Näitusele on teosed valinud fondi direktor Magdalena Aguiló Victory ja selle president Rogelio Araújo. Kumu kunstimuuseumi poolt koordineerib näitust Ragne Nukk, näituse kujundas Andres Tolts.

Joan Miró näitus saab teoks tänu Fundació Pilar I Joan Miró a Mallorca ja Eesti Kunstimuuseumi suurtoetaja Hansapangale.

joan-miro-maastikud-5

Näituse toimumisele aitavad kaasa: Hispaania Kuningriigi Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, AS Merko Ehitus, Topauto AS ja Seat, Eesti Gaas AS, Dunkri Kaubanduse AS, Calidabaltic Estonia OÜ, KLG Eesti AS.

Kumu poes on alates detsembrist saadaval ka valik Miró elu ja loomingut tutvustavaid raamatuid, mis on Eestisse toodud Apollo ja Rahva Raamatu abiga.

NB! Näitusel on keelatud pildistada ja filmida!

Joan Miró näitusega kaasnevad üritused:

16. detsembril kell 15.00 toimub Kumu keraamikaateljees keraamika lühikursus “Miró ja värvid”. Kursust juhendab Aigi Orav.

9. jaanuaril kell 18.00 toimub Kumu auditooriumis loeng-filmiseanss. Loengu peab Tiina Abel ning näitamisele tulevad filmid “Miró. Theatre of Dreams” (Robin Laugh, BBC 1978, 56 min) ja “Miró y Mallorca” (Manuel Cano, 1984, 43 min).

12., 13., 19. ja 20.* jaanuaril kell 13.00 ning 9., 10., 16. ja 17.* veebruar kell 13.00 toimuvad üksikkülastajatele mõeldud sarja “Kunstile külla” ekskursioonid. (*vene keeles)

Jaanuaris ja veebruaris on Kumu hariduskeskusest võimalik tellida Joan Miró loomingut käsitlevat kunstiharidusprojekti “Maa ja taeva vahel”, mis on mõeldud algklassidele, põhikooli ja gümnaasiumi noortele.