Isiklik ja avalik ruum 1970. aastate eesti graafikas

Alates 8. detsembrist on Kumu kunstimuuseumi 4. korruse graafikakabinetis avatud uus näitus “Isiklik ja avalik ruum 1970. aastate eesti graafikas”.

Väljapanek tutvustab 1970. aastate graafikat, mis vastandas sotsiaalsetele teemadele subjektiivsuse ja sürrealistlikud suundumused. See tendents avaldus eriti ilmekalt järgmiste kunstnike teostes: Herald Eelma, Vello Vinn, Silvi Liiva, Marje Üksine ja Marju Mutsu. Isiklike meeleolude edasiandmiseks sobis eriti hästi pinna- ning joonenüansse võimaldav sügavtrükigraafika. Valik keskendub avaliku ja isikliku ruumi seostele, subjektiivsuse ülekandumisele linnaruumi. Kunstnike loodud isiklikus ruumis leidub ka sotsiaalseid vihjeid: linn kui elamise masin vastandub üksikisikule, kortermaja neelab selle elanikud. Üpris mitmepalgelise sürrealismi kõrval inspireerisid selle põlvkonna graafikuid ka op-kunst, metafüüsiline maal ja tašism.

Kumu graafikakabinetis kaks või kolm korda aastas vahelduvad teemanäitused võimaldavad keskenduda kitsamale nähtuste ja kunstnike ringile. Ajalisteks raamideks on aastad 1945–1991 ja teosed pärinevad eeskätt Eesti Kunstimuuseumi graafikakogust.

Näituse kuraator on Anne Untera, kujundaja Villu Plink.

Näitus jääb avatuks 10. aprillini 2011.

Lisainfo:

Anne Untera
Tel 602 6048
anne.untera@ekm.ee