Installatsioon “Helipommid”

13. juunist 22. juulini 2012 võis Kumu kunstimuuseumis näha ja kuulda Kölni kunstirühmituse PUPLIK.ORG installatsiooni „Helipommid”.

„Helipommid” oli mitmest osast koosnev multimeedia installatsioon, mis asus Kumu kunstimuuseumi eri korrustel, maja eri nurkades ja soppides. Helipommid on mobiilsed ja autarkilised inimesi kõnetavad heliobjektid – nad sosistavad ja karjuvad, on siis jälle rahulikud või helendavad rütmiliselt.

Installatsiooni eri osad, pommid, olid paigutatud mitmesse kohta. Näiteks 5. korruse koridoris lobises diivanil üks pomm oma social media life‘ist ning 3. korruse koridoris rääkis teine oma elust kodeeritud keeles. Kadrioru-poolse sissekäigu juures teavitas heliobjekt külastajaid muuseumi turvanõuetest. Mitte aga kõik helipommid polnud silmatorkavad, mõni oli varjul Kumu soppides. Pommi leidmist lihtsustas ruumi kuulatamine – kas kostab ehk kusagilt valjusid südamelööke või teisi kummalisi helisid?

„Helipommid” saabusid viiruslike kehadena Tallinnasse juuni algul, elutsedes enne Kumu kunstimuuseumisse jõudmist 5.−8. juunini toimunud 4. rahvusvahelise Cyber Konflikt-konverentsi raames Eesti Draamateatris.

PUPLIK.ORG on Kölni kunstirühmitus Diane Mülleri ja Werner Magari isikutes. Kunstnikud tegutsevad uusmeedia kunsti laial väljal, huvitudes enim avaliku ruumi problemaatikast. PUPLIK.ORG vaatleb ja kujundab avaliku ruumi tajumist ja mõtestamist. Rühmituse loomepraktikasse kuuluvad nii „gerilja-elektroonika” paigutamine kaubanduskeskustesse kui ka performance’id, interventsioonid ja installatsioonid.

Installatsiooni väljapanek toimus koostöös Goethe instituudiga.