Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades

26.09.14–15.03.15
4. korrus, A-tiib, graafikakabinet

Reedest, 26. septembrist saab Kumu kunstimuuseumi graafikakabineti näitusel „Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” tutvuda graafikameistri loominguga, mis kõneleb nii esimese Eesti Vabariigi aegsetest kunstiotsingutest kui ka nõukogude perioodi katkestusest ja püüdest leida valitseva kunstiideoloogia raames oma individuaalne väljendusviis. Väljapaneku üheks osaks on Kai Kaljo hiljuti valminud video „Isa kirjad” (2014), mis käsitleb Richard Kaljot isiklikust vaatepunktist. Näitus on pühendatud Kaljo 100. sünniaastapäevale ning 50. aasta möödumisele tema viimasest suuremast isikunäitusest.
Richard Kaljo (1914–1978) on graafika-, raamatu- ja eksliibrisekunstnik, kelle loominguline tegevus sattus kahele dramaatiliselt erinevale ajalooetapile: õpingud Pallases ja paljulubav kunstnikukarjääri algus esimese Eesti Vabariigi ajal ning küpsem kunstnikutegevus nõukogude okupatsiooni perioodil. Seda konflikti, sunnitud tagasilangust modernistlike otsingute juurest sotsrealistliku doktriini dikteeritud kujutamisviisi, kajastab ka Kumu näitus, keskendudes Kaljo vabagraafikale.

Näituse idee pakkus välja Richard Kaljo tütar kunstnik Kai Kaljo, kelle isiklikku suhet isaga käsitlevat videoteost „Isa kirjad” (2014) eksponeeritakse Tallinnas esimest korda. Video skriining ja kohtumine Kai Kaljoga toimub 22. oktoobril Kadrioru pikkade kolmapäevade üritustesarja raames.
Näitusega kaasneb raamat „Richard Kaljo. Vabagraafika Eesti Kunstimuuseumi kogudes”, mis pakub ühtlasi esimest põhjalikumat ülevaadet Richard Kaljo vabagraafikast. Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Täname koostöö eest: Richard Kaljo pärijad, eelkõige Kai Kaljo ja Jaan Kaljo, Tartu
Kunstimuuseum, Rein Vihalemm, Peeter Vihalemm

Näituse kuraator: Elnara Taidre
Näituse kujundaja: Villu Plink
Näituse ja raamatu graafiline kujundaja: Külli Kaats

Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus.

Näitus „Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” jääb Kumu kunstimuuseumi 4. korruse A-tiivas avatuks 15. märtsini 2015.

Lisainfo:
Elnara Taidre
elnara.taidre@ekm.ee
602 6050, 529 8215