Kunsttööstuskoolist kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas

31.10.2014 – 22.02.2015
Suur saal
Alates 31.oktoobrist saab Kumu kunstmuuseumi suures saalis vaadata Eesti Kunstiakadeemia sajandale sünnipäevale pühendatud näitust „Kunsttööstuskoolist kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas”, millega kaasneb põhjalik ja rikkalikult illustreeritud raamat. Näituse kuraator ja raamatu koostaja on akadeemik professor Mart Kalm.

{phocagallery view=category|categoryid=71|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0}

Näitusel esitleb Eesti kunstiakadeemia esmakordselt oma ulatuslikku õpilastööde fondi, mida täiendavad teosed Eesti muuseumidest ja autoritelt. Näitusel leiab õpilastöid Eduard Wiiraltist Tõnis Vindi ja Jaanus Sammani, Bruno Tombergist Kärt Ojaveeni. Võrdluseks on väljas ka õppejõudude töid alates Nikolai Triigist. Seda, kuivõrd kunstikoolil on tulnud järgida poliitilist tellimust, näitavad Paul Luhteina Konstantin Pätsi vapi kavand ja foto kooli poolt Stalinile 70. juubeliks kingitud Ede Kurreli filigraanviisnurgast. Eri rahvustest üliõpilaste tööd näitavad, kuidas kunstikool on olnud läbi aegade rahvaste segaja. Arhitektuuri esitletakse pereelamu projektide kaudu. Eraldi on välja toodud Peeter Linnapi juhitud fotokeskuse osa eesti kunsti radikaalses uuendamises 1990. aastatel.

„See rikkus, mis kooli seinte vahele on aegade jooksul kogunenud, on täiesti vapustav. Uude majja tuleb ette näha palju suurem muuseumiosa, sest meie metoodiline fond on tõesti unikaalne ja hindamatu väärtusega,” sõnas kuraator Mart Kalm.

Näitus on valminud koostöös Kumu Kunstimuuseumiga.

Eri põlvkondade uurijate töö tulemusena valminud artiklite kogumikus leiavad käsitlemist Eesti Kunstiseltsi tegevus kooli asutamisel, direktor Voldemar Pätsi roll, Tartu kunstiinstituudi allaneelamine, Üliõpilaste Teaduslik Ühing ja punaainete õpetamine ERKIs, linnaplaste pööre, neoliberaalse olukorra väljakutsed EKAle jne. Raamatule on lisatud eri aegade õpilastööde pildiplokid ja vilistlaste nimekiri.

Kontaktisik:
Mart Kalm
Tel +372 513 6274
mart.kalm@artun.ee
Eesti Kunstiakadeemia
Estonia pst 7 / Teatri väljak 1
Tallinn 10143