Kunstimuuseum lennujaamas – skulptor Mati Karmin

12.05.14–05.05.15
Tallinna Lennujaama vana terminal

kumu_images1Mati Karmin. Miinikestadest mööbel

Esmaspäevast, 12. maist on Tallinna Lennujaama vanas terminalis avatud Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Lennujaama koostöös valminud skulptor Mati Karmini näitus.

Mati Karmin (1959) on olnud enam kui 30 aastat üks kesksemaid isiksusi Eesti kunstimaastikul. Ta lõpetas kunstiakadeemia skulptorina aastal 1986 ning jätkas samas ligi kümmekond aastat õppejõuna. Lisaks on ta õpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, töötades seal professori ja skulptuuriosakonna juhatajana. Karmini tegevus kunstniku ja haritlasena on äärmiselt mitmekülgne: ta on olnud Eesti Kunstnike Liidu president (1992–1995), ta kuulub Tartu Toome Rotary Klubisse ning on EELK Tallinna Püha Neitsi Maarja Piiskopliku Toomkoguduse nõukogu liige. Samuti on ta kunstnikuna pälvinud mitmeid olulisi tunnustusi.

Eestlased tunnevad Mati Karminit monumentalistina, kelle enam kui 20 tööd ilmestavad mitut Eesti linna ja asulat. Olulisemad neist on Charles Leroux’ mälestusmärk Tallinnas (1989), reisiparvlaev Estonia hukule pühendatud monumendid Hiiumaal (1995) ja Pärnus (1997), purskkaevuskulptuur „Suudlevad tudengid” (1998), Jaan Tõnissoni monument (2001) ja Juri Lotmani monument (2007) Tartus, ratsamonument „Püha Jüri võitlus lohega” Toris (2003) ning Marie Underi monument Tallinnas (2010). Mati Karmin on toonud Eesti skulptuuri ülevust, dünaamikat ja stilisatsiooni. Tema vabaskulptuurid on olnud oma eksperimentaalse materjali ja teemakäsitlusega alati pilkupüüdvad.

Karmini loomingu üks suurejoonelisemaid väljundeid on 1990. aastate lõpul alustatud meremiini-projekt. Eesti põhjarannikul ning saartel leidus pärast Nõukogude armee lahkumist hulgaliselt mahajäänud militaartehnikat, sealjuures roostetanud miinikesti, millest osa oli pärit isegi Esimese maailmasõja aastaist. Täiusliku vormiga sfäärilised miinikestad mõjuvad ühtaegu kaunilt ja ohtlikult. Nende omaaegne hävitav funktsioon on aga ilmne ka siis, kui kunstnik neile elegantsete kaminakollete või mööbliesemete näol uue elu annab. Nad on seotud Eesti vägivaldse lähiminevikuga, mis on autorit alati paelunud. Viimastel aastatel on Mati Karmini suhe miinikestadega muutunud abstraheerivamaks. Sfäärilisi kujundeid on esitatud ruumiliste moodulitena kui universaalseid dekoratiivseid vorme.

Näitus kestab 2015. aasta kevadeni ja on kõigile huvilistele avatud E-R kell 10.00-16.00 aadressil Lennujaama tee 12. Kunstimuuseumi näitused Lennujaama ajaloolises terminaalihoones said alguse aastal 2010.
Käesoleva näituse kuraator ja kujundaja on Juta Kivimäe.

Näituse korraldajad: Eesti Kunstimuuseum ja Tallinna Lennujaam

Lisainfo:
Juta Kivimäe
Näituse kuraator, Eesti Kunstimuuseum
juta.kivimae@ekm.ee; 56618314
kumu_images2