Reisisoovitus: Vilnius
Seoses novembris avaneva näitusega „Salatoimikud. 1990ndate kartoteek“ ja samal ajal toimuva Kumu Kunstifilmide Festivaliga KUFF käisid Kumu kuraatorid Eha Komissarov, Anu Allas ja Triin Tulgiste jaanuari lõpus Vilniuses. Kel Vilniusesse asja, soovitame kindlasti tutvuda kohaliku kunstieluga: külastada Leedu Rahvusgaleriid, Kaasaegse Kunsti Keskust (CAC) ja Vartai galeriid.
Rahvusgalerii
Leedu Rahvusgalerii on sarnaselt Kumule üks haru suuremast eri profiiliga muuseume koondavast Leedu Kunstimuuseumist. Muuseumis on põhjalik püsiekspositsioon, mis algab 20. sajandi algusega ning jõuab välja 1990. aastatesse. Läbi mitme eri korruse ulatuv ekspositsioon on väga mahukas, valisime sealt välja mõned lemmikud.
- Stanislovas Bogušas-Sestšencevičius. Eeslinna lapsed. 1917
- Stanislovas Bogušas-Sestšencevičius. Istuv naine. 20. sajandi algus
- Juozas Zikaras. Uni. 1920. aastad
- Ferdinandas Ruščicas. Sügistuul (tühjus). 1901
- Jonas Vaitys. Ühiskonna koorekiht. 1937
- Bronė Jacevičiūtė. Kirjanikud 16. Leedu divisjonis. 1953
- Silvestras Džiaukštas. Lasud metsas. 1972
- Anu Allas ja Eha Komissarov näitusel
- Kostas Dereškevičius. Naine rongis. 1977
- Marija Terese Marija Teresė Rožanskaitė. Röntgenteraapia. 1977
- Anu Allas ja Eha Komissarov näitusel
- Eglė Rakauskaitė. Rasvas. 1998
Lisaks püsiekspositsioonile olid avatud veel Vilniuse taustaga arhitekt Oskar Hanseni isikunäitus, mis keskendus avatud vormi mõistele ning Leedu kaasaegse kunsti klassiku Deimantas Narkevičiuse isikunäitus, mis tutvustas nii vanemaid kui päris uusi, sh selleks näituseks valminud teoseid.
Narkevičiuse 3D film „07.20.2015” kujutab Vilniuse kesklinnas asuva Rohelise silla stalinistlike skulptuuride eemaldamise protsessi, millele ei järgnenud mingisugust avalikku debatti ega rahvapoolset huvi. Teos on huvitavaks võrdlusmaterjaliks Kristiina Normanni 2007. aasta projektile, mis kajastas Pronksõduri eemaldamise ümber kerkinud meediakära ja eri rahvusgruppide kardinaalselt erinevaid seisukohti.
Rahvusgaleriis asub ka endise Leedu Sorose Kaasaegse Kunsti Keskuse arhiiv, mille üks oluline osa on 1990. aastate videokunsti koondav kogu. Valik arhiivist pärinevaid teoseid jõuab novembris ka KUFFi programmi.
Kuna Leedu Kaasaegse Kunsti Keskuses (CAC) oli hetkel näitusevahetus, jäi teine päev ainult stuudiovisiitideks ja Vartai galeriis toimunud Jurga Barilaitė nätuseks „BBB“.

Eha Komissarov, Augustas Serapinas ja Anu Allas. Augustinase stuudiovisiit oli kindlasti üks väljasõidu ekstreemsemaid kogemusi (kahjuks me täpsemaid detaile avaldada ei saa). Kel tema loomingu vastu huvi on, soovitame kindlasti külla sõita.
Väga erinevate meediumitega töötav Robertas tutvustas lisaks vanematele projektidele ka oma verivärskeid katsetusi, mis kujutavad endast pitsakarpidele ja muudele pappidele tehtud kollaaže.
Žilvinas esindas Leedut eelmisel aastal toimunud Veneetsia biennaalil, luues väga mõjusa ja taaskord väga erinevaid materjale kombineeriva installatsiooni vanasse kirikuhoonesse. Sarnaste motiividega töötab ta ka hetkel edasi. Tema viimane projekt avanes just hiljuti Kaunases asuvas projektiruumis POST.
Reisi viimaseks kunstielamuseks oli Jurga Barilaitė nätus „BBB (Bamba Big Band)“ Vartai galeriis, mis kujutas endast punk-sugemetega performatiivset ruumi, mis eelkõige keskendus naise keha teemale.
Muljed pani kirja Triin Tulgiste