Nikolai Triik. Modernismiaja klassikud

30.05–28.09.2014
3. korrus, B-tiib

TriikNikolai Triik. Erna Villmeri portree. Detail. 1913. Tartu Kunstimuuseum

Reedest, 30. maist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata Eesti modernismi suurkuju Nikolai Triigi ülevaatenäitust. 30-aastase pausi järel on publiku ees põhjalik väljapanek kunstniku loomingust, sealhulgas mitu teost, mis jõuavad Eestis vaataja ette esmakordselt.

Nikolai Triik (1884–1940) oli üks olulisemaid Eesti moderniste. Tema elu ja loomingu kulgemine joonistab selgelt välja 20. sajandi alguses Eesti kultuuriellu sisenenud noorte uued ideaalid ja püstitatud lootused, mis olid suunatud provintsist väljapoole.Triigi tulek Eesti kunsti jääb Noor-Eesti ideaalide aega, mil noor haritlaskonna rühmitus, teadvustades eesti kultuuri mahajäämust, seadis eesmärgiks euroopaliku mõttelaadi Eestisse toomise.

Triigi loomingus annavad tooni maastikud ja portreed, aga ka poliitilise suunaga kunst ning jõulised nägemuslikud kompositsioonid. Tema kunst toitis nii hinge, vaimu kui ka mõistust. Näitusel on lisaks Nikolai Triigi kõige kuulsamatele töödele väljas ka mitmed haruldased teosed. Esmakordselt tutvustatakse Eesti publikule kaht Triigi Taanis valminud suurt portreed, mis on eesti kunstiajaloo seisukohalt suuravastused.

Seoses näitusega on ilmumas ka raamat, mis sisaldab kuraator Liis Pählapuu põhjalikku ülevaadet Nikolai Triigi elust ja loomingust ning rikkalikku pildimaterjali. Raamat on eesti ja inglise keeles.

Lisaks Nikolai Triigi ülevaatenäitusele Kumus on Eesti Kunstimuuseumis avatud veel kaks eesti kunstiklassikat tutvustavat näitust. Adamson-Ericu muuseumis on avatud näitus „Põhjala lummuses. Eesti kunstnikud Põhjamaades” ning Mikkeli muuseumis on avatud näitus „Kuldaja värvid. Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonist”. Kolmele näitusele kehtib ühine sooduspilet. Täpsem info kunstimuuseum.ekm.ee

Näituse toetajad: Data Print, Sadolin

Andrei Girichi tutvustav video:

Näituse kuraator: Liis Pählapuu
Näituse ja saalitekstide kujundus: Liina Siib
Näituse graafiline identiteet ja raamatu kujundus: Angelika Schneider

Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus

Näitus „Nikolai Triik. Modernismiaja klassikud” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 28. septembrini 2014.

Eesti klassikud kolmes kunstimuuseumis
Kuni 17. augustini saab külastada Eesti Kunstimuuseumi kunstiklassika näitusi ühispiletiga:
• „Nikolai Triik. Modernismiaja klassikudˮ Kumu kunstimuuseumis
• „Kuldaja värvid. Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonistˮ Mikkeli muuseumis (Weizenbergi 28)
• „Põhjala lummuses. Eesti kunstnikud Põhjamaadesˮ Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3)
Täispilet 8 € / perepilet 12 €
Piletid on müügil Eesti Kunstimuuseumi muuseumides