Raoul Kurvitz

18. jaanuar – 21. aprill 2013
5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

raoul-kurvitz-maelstr8m-1999-autori-koguRaoul Kurvitz. Maelström. 1999. Autori omand

Reedest, 18. jaanuarist on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis ning sisehoovis avatud mahukas Raoul Kurvitza personaalnäitus. Eksponeeritud on installatsioonid, performance‘id, maalid, ja objektid 1980. aastate lõpust tänaseni. Näitus tutvustab valikuliselt ka Kurvitza video- ja muusikaloomingut.

„Raoul Kurvitz töötab eri meediumites, teda huvitavate teemade ring on lai, ulatudes filosoofiast popkultuurini,” ütles näituse kuraator Kati Ilves. „Näitus toob vaatajani kunstniku tähelepanuväärsemad teosed, millest paljud kuuluvad praeguseks juba eesti kaasaegse kunsti klassikasse. Näitusel on väljas nii uusi töid kui ka näituse tarbeks taasloodud vanu objekte.”

Kumu sisehoovis on spetsiaalselt selleks näituseks valminud 12 meetri kõrgune installatsioon „Veel rongidest”. Kurvitza taastoodetud teos „Maelström” koosneb ligi 10 000 pudelist. Näitusel on eksponeeritud ka hiiglaslik nõgestest koosnev pannoo seeriast „Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga”. „Kurvitza looming on mastaapne, tema installatsioonid küündivad kõrgustesse ja paistavad silma ka materjalimahult,” ütles Kati Ilves.

Kurvitz, kes on viimastel aastatel palju muusikaga tegelenud, eksponeerib Kumus muusikavideot „Darkness, Darkness”.

Raoul Kurvitz (snd 1961) alustas loomingulist tegevust pärast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) arhitektuurieriala lõpetamist 1984. aastal. Koos kursusevenna Urmas Muruga moodustasid nad 1986. aastal grupeeringu Rühm T, peagi liitus nendega ka arhitekt Peeter Pere ning veel mitmeid kunstnikke ja loomeinimesi. Rühm T nimetas enda maaliloomingut külmaks ekspressionismiks, milles puudus kirg, mis oli distantseeritud, kuid ometi sekkuv. Toonane kriitika sidus Rühm T tegevust peamiselt postmodernismi ning transavangardi ja „ekspressionistliku dekadentsi” mõistetega. Näitusel on väljas mitmeid Kurvitza ning Rühm T performance‘ite dokumentatsioone, mh „Ma olin Timbuktus” (1988), „When Lord Zarathustra Was Young and Polite” (1989) jne.

Kumu kunstimuuseum ja Raoul Kurvitz tänab Eesti Kultuurkapitali, Eesti Raudteed, restorani Kadriorg, Andres Leppa, Ain Talalaeva, Joosep Tormist, Risto Rõõmust, MTÜ Tallinna Valgusfestivali ning kõiki autori sõpru ja lähedasi, kes ühel või teisel viisil on olnud eksponeeritud projektidega seotud.

Reedel, 1. veebruaril kell 20 toimub Kumu auditooriumis kontsert, kus Raoul Kurvitz esitab nii enda soololoomingut kui ka koostööprojekte teiste muusikute ja kunstnikega. Pilet 3 eurot.

Kolmapäeval, 27. märtsil kell 18 esitletakse Kumus näituse kataloogi koos DVD-ga, mille autorid on Hasso Krull, Ingrid Ruudi ja Kati Ilves ning toimub artist talk.

Näitus „Raoul Kurvitz” on Kumu kunstimuuseumis avatud 21. aprillini 2013.