Come In. Sisekujundus kaasaegse saksa kunsti meediumina

22.02.–02.06.2013
Suur saal

dorothee-golz-communication-model-1997--2001-vg-bild-kunst-bonnDorothee Golz. Communication Model. (from Reception Room). 1997/2001. VG Bild-Kunst, Bonn

Reedest, 22. veebruarist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata näitust „Come In. Sisekujundus kaasaegase saksa kunsti meediumina”, mis käsitleb kunsti ja sisekujunduse vastastikuseid seoseid. Näitus uurib kaunite kunstide ja rakenduskunsti kokkupuuteala ning joonistab välja nende loomevaldkondade ühisosad ja lahknevused. Eksponeeritud on objektid, skulptuurid, installatsioonid ja videod 25 eri kunstnikupositsioone esindavalt saksa kunstnikult. Lisaks saksa kunstnike töödele on näitusel väljas ka eesti kunstnike Sigrid Viiri ja Villu Jaanisoo looming, mis tegeleb sarnaste teemadega.

Come In” on näitus, mis vaatleb kunsti seost disaini ja argiobjektidega ning uurib erinevate mööbliesemete, sisekujundusobjektide ja interjöörilahenduste iseloomulikke jooni ning vaatamis- ja kasutusviise,” ütles näituse koordinaator Kati Ilves. „Väljapanek võrgutab ja ahvatleb vaatajat, et juhtida tähelepanu disaini loodavale olustikule ning seda iseloomustavatele omadustele ja tavadele.”

Näitusel olevate mööbliesemete disain määratleb end kitsalt esmase visuaalse mulje andjana. Esmapilgul täiesti tavaliste interjöörielementidena näivad disainilahendused − pingid, diivanid, lauad, lauanõud, interjööri kuuluvad asjad ja muud objektid − osutuvad lähemal vaatlusel düsfunktsionaalseteks. Kasutusväärtuse ja funktsionaalsuse asemel panustavad need objektid hoopis vaataja vastuvõtule ja kommunikatiivsele situatsioonile. Need on objektid, mille eesmärk on eelkõige peegeldada ideid, mõttearendusi ja kohatõlgendusi, mida erinevad sisekujundus- ja arhitektuurielemendid loovad ja pakuvad.

Näitusel on eksponeeritud ka kahe eesti kunstnikku tööd. Sigrid Viiri fotoseerias „Rutiinipurustaja” kohtub vaataja kummaliste, argiobjektidest kokku ehitatud masinatega. Villu Jaanisoo puidust pesumasin läheneb absurdihuumori kaudu kõrgtehnoloogia ja primitiivsete materjalide suhetele.

Liidetud tööd esindavad näituse teemaga haakuvat kunstnikupositsiooni, seostades näituse „Come In” teemapüstituse üldisemalt kaasaegse kunstiga maailma eri paikades.

Mitmed näitusel olevad objektid kõnelevad ka üldisemalt interjööridest, mille tarbeks need on loodud, ning seonduvad konkreetse ajaloolise konteksti või kunstniku isikliku elu ja esteetiliste hinnangutega.

Lisainfot kunstnike kohta pakub näitusekataloog (saksa keeles).

Näituse kuraator: Renate Goldmann, PhD
Näitus toimub koostöös Ifa ja Goethe Instituudiga.

Näitusega kaasneb keelekümblusprogramm põhikoolile ja gümnaasiumile „Astu sisse! Komm herein!”, mida saab tellida Kumu hariduskeskuses alates 1. märtsist 2013. Vaata lisaks: https://kumu.ekm.ee/mida-kumus-teha/haridusprogrammid/keelekumblusprogrammid/https://kumu.ekm.ee/et/mida-kumus-teha/haridusprogrammid/keelekumblusprogrammid

Näitus „Come In. Sisekujundus kaasaegase saksa kunsti meediumina” on Kumu kunstimuuseumi suures saalis avatud 2. juunini 2013.