IRWIN. Konteksti loomine

28. september 2012 – 27. jaanuar 2013
4. korrus, B-tiib

eam-2IRWIN. Ida kunstikaart. 2000−2005

Sloveenia kunstirühmituse IRWIN näitus „IRWIN. Konteksti loomine”. Rühmitus on koostanud ülevaate oma peagi kolm aastakümmet väldanud loomingust. Väljapanek esindab Kumu programmis rahvusvaheliselt tunnustatud kaasaegse kunsti suunda. Näitusega kaasnevad publikuprogrammid ja mahukas ajaleht eesti ja inglise keeles.

„IRWIN on kaasaegse kunsti rahvusvahelisel väljal tunnustatud ja aktiivselt tegutsev rühmitus ning üks silmapaistvamaid endisest Jugoslaaviast tõusnud autoreid,” ütles näituse kuraator Ellu Maar. „Kunstirühmituse viimase aja loomingu üks olulisemaid teemasid on kunstipoliitiline probleemipüstitus Ida-Euroopa ühtse modernismiajaloo koostamise võimalikkusest, mille vahetulemusena on valminud kunstiteos-uurimus „Ida kunstikaart” („East Art Map”).”

Kunstirühmitus Neue Slowenische Kunst (NSK), kuhu kuulub ka IRWIN, on kuulutanud end ajas eksisteerivaks riigiks, millel on oma riigisümboolika ja vaba kodakondsus passi alusel. Fiktiivse riigi abil uurib rühmitus nüüdisaja võimusümbolite sakraalsust ja toimemehhanisme.

Näitusel on esindatud IRWINi maalid seeriast „Kapital” (1984−2008), dokumentatsioon 1992. aasta kunstisündmusest „NSK Moskva saatkond”, „Ida kunstikaardi” temaatika ja fiktiivse NSK riigi avaldumised, nagu NSK kodanike iseorganiseerumine, aktsioon „NSK Garda” eri riikide kaitseväelastega NSK lipuvalves ning IRWINi üleskutsega plakatid.

Viieliikmeline maalirühmitus IRWIN loodi 1983. aastal Ljubljanas rühmituse Neue Slowenische Kunst kunstitiivana industriaalbändi Laibach kõrvale. NSK tegevus taotles valitseva ideoloogia õõnestamist ja ideoloogia toimemehhanismide paljastamist.

1980. aastate loomingus lähtus IRWIN nn retroprintsiibist, mis seisnes kunsti- ja kultuuriajaloost pärit valmiskujutiste taaskasutamises ja kombineerimises. Oma maalides kõrvutasid nad 20. sajandi alguse avangardi totalitaarsete režiimide propagandakunstiga, käsitledes seeläbi eelmise sajandi pöördelisemaid modernismiutoopiaid, kunsti ja poliitika keerulisi põimumisi, kunsti suhteid valitseva ideoloogiaga ning kujutiste võimu.

Alates 1990. aastatest iseloomustab Irwini kunstipraktikat paralleel suhestuva esteetika ja institutsioonikriitikaga, diskussiooniplatvormide loomine ning rahvusvaheline dialoog.

Näituse kujundaja on IRWIN. Väljapanekuga kaasneb mahukas ajaleht eesti ja inglise keeles, mis sisaldab Jürgen Harteni, Viktor Misiano, Mary Jane Jacobi, IRWINi ja Ellu Maari tekste. Ajalehe on kujundanud Jaanus Samma ja selle väljaandmist toetanud Eesti Kultuurkapital.

Kolmapäeval, 17. oktoobril kell 18 toimub näitusekülastus koos kuraatori ekskursiooniga sarjas „Pikad kolmapäevad Kadriorus”. Vaata näitusega toimuvaid üritusi kumu.ekm.ee

Näitus „IRWIN. Konteksti loomine” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 27. jaanuarini 2013.