Tagasi kalendrisse

Värvide dirigendid. Muusika, malbus ja modernsus

Värvide dirigendid. Muusika, malbus ja modernsus

Aeg: 18.03.17  16:00–17:30
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Teemaürituste ja muusika sari näitusel „Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis

Märtsis alustab Kumu kolmandal korrusel näitusel „Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis“ kuueosaline üritustesari, mis iga kuu keskendub ühele näitusel puudutatud teemale. Märtsist augustini leiavad kord kuus laupäeviti aset üritused, kus ainest tutvustavad oma ala spetsialistid ning muusikateemalisele näitusele kohaselt on oma osa ka muusikalistel etteastetel.

Sarja avaüritusel „Värvide dirigendid I. Muusika, malbus ja modernsus“ teeme juttu setu lauluema Anne Vabarna lapselapselapse Õie Sarvega, kes koos oma tütrega ka setu rahvaviise publikule esitab. Anne Vabarna (1877–1964) oli setu rahvalaulik, keda on nimetatud ka lauluemaks ning regivärsilise eepose „Peko“ loojaks. Vanavanaema rahvalaulu traditsiooni on edukalt jätkanud Õie Sarv, kes laulmise kõrval on folkloori ning kandletegu/mängu õpetanud ka koolides ja laagrites, ning Jalmar Vabarna, kes on tuttav kollektiividest Trad.Attack!, Curly Strings, Zetod ja Vallatud Vestid.

Ürituse käigus annab Soome kunstnik Juha van Ingen Eesti Kunstimuuseumi kogusse üle oma meediakunstiteose „AS Long As Possible (ASLAP)“.Tegu on digitaalse animatsioonifailiga, mis on programmeeritud töös olema järgnevad 1000 aastat ning käsitleb seeläbi ajatunnetuse ning protsessuaalsuse temaatikat, mis on olulisteks märksõnadeks ka pärimuskultuuris. Selleks, et teose pikaealisus tagada, paiknevad faili genereerimiseks vajalikku koodi sisaldavad „ajakapslid“ erinevates geograafilistes asukohtades, sh Eesti Kunstimuuseumis. Animatsioon on loodud koostöös programmeerija ja helikunstniku Janne Särkeläga. Kõnealusel üritusel sulgeb kunstnik „ajakapsli“ ning annab selle üle Eesti Kunstimuuseumi kogusse. Teose kohta saab rohkem infot www.aslongaspossible.com.

Installatsioonina hoiab teost tallel Soome Rahvusgalerii ning seda on võimalik alates 31. märtsist näha Kiasmas avaneval näitusel ARS17.

Värvide dirigendid üritustesarja ajakava

18.03 – Muusika, malbus ja modernsus

22.04 – Laulvad maastikud

27.05 – Vaikuse helid

17.06 – Ürgsed helid

15.07 – Muusika ja melanhoolia

26.08 – Džässiajastu ebakõla

August Pulst. Anne Vabarna. 1934. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum