Tagasi kalendrisse

Kuraatorituur ja raamatu tutvustus näitusel „Force majeure. Eesti kunsti hävimis- ja kadumislood“

Kuraatorituur ja raamatu tutvustus näitusel „Force majeure. Eesti kunsti hävimis- ja kadumislood“

Aeg: 10.03.16  18:00–19:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Eesti kunsti füüsiliselt nähtava ajaloo kõrval eksisteerib teine, varjatud pool. See koosneb aja jooksul hävinud või kadunuks jäänud üksikteostest ja kunstnike tervetest loominguperioodidest, mille lood on siiani lahti kirjutamata. Kadumaläinud teoste saatuses on määravat rolli etendanud juhuslikkus ja ajaloosündmused kui force majeure. Ümbritsev reaalsus on saanud osaks kunstiteoste endi lugudest. Kuigi parimal juhul on info neist töödest meieni jõudnud vanade reproduktsioonide kaudu, on see n-ö mustvalge kunstiajalugu väärt enamat kui vaid kadumise konstateerimist.

Käesoleva näituse ning kaasneva raamatu eesmärgiks on anda ennekõike esmane ülevaade aastatel 1900–1945 kadunud, hävinud või hävitatud teostest. Kuna andmestik selle kohta, mida enam pole, on äärmiselt lünklik ning suuresti olematu, jäävad endiselt õhku paljud valged laigud. Ometi võib julgelt väita, et just nende 45 aasta jooksul kadus või hävis rohkem kunstiteoseid kui iial varem või hiljem.

Näitusega kaasnevas raamatus, esimeses katses valgustada eesti kunsti kadunud teoste keerulist temaatikat, on seatud fookusse just sõja destruktsiooni käes kannatanud riiklikud- ja erakogud ning tollase aja silmapaistvamate autorite, nagu Konrad Mägi, August Janseni, Johannes Greenbergi, Ado Vabbe, Edmond Arnold Blumenfeldti, Eerik Haameri jt. looming, mille osakaal aastatel 1920–1940 tekkinud kollektsioonides oli kõige ulatuslikum.

Näituse tagamaid ja kunstiteoste lugusid avab ringkäigul lähemalt kuraator Liis Pählapuu. Ühtlasi tutvustatakse ka näitusega kaasnevat raamatut, mida saab kohapeal osta. Esitluspäeval on raamat müügis soodushinnaga 12 eurot.

Edmond Arnold Blumenfeldt. Notre Dame Pariisis. 1924. Hävinud